Перспективи MA на 2013 рік в сегменті страхування


Перспективи M & A на 2013 рік в сегменті страхування

28.02.10

Інвестори посилюють вимоги до термінів окупності вкладеного капіталу. Як це відбивається на динаміці іноземних вливань і перспективи M & A в сегменті страхування

Інвестор втрачає терпіння. Йому набридло чекати, коли вкладені інвестиції почнуть окупатися. І якщо таке «інвестиційне нетерпіння» стали першими демонструвати українські власники, то тепер воно явно відчувається і у великих іноземних гравців.

«В епоху кризи ми відчули на собі, що таке інвестиційне нетерпіння», - розповідає Станіслав Гоцуляк, голова матеріали в тему: 04.02.13
Інвесторів утримують податкові пільги та стабільність гривні
29.01.13
СК "ТАС" виплатила понад 7 млн гривень в 2012 році
31.01.13
Кількість застрахували своє життя українців у 2012 р збільшилася на 13%
31.01.13
Кількість договорів страхування туристів в 2012 р зросла до докризового 2013 році на 83% - ЛСОУ
04.02.13
Олександр Філонюк представив страховий ринок на засіданні Ради підприємців при Кабміні
правління компанії «Дженералі Гарант Страхування життя». Криза змусила власників задуматися про більш швидкої віддачі капіталу, ніж обумовлювалося ще три-чотири роки тому.

Попередні підсумки

Результати роботи страхового ринку по минулому року невтішні. Так, якщо у відносних величинах за минулий рік ринок упав на 20-25%, то у валютному еквіваленті можна спостерігати падіння обсягу премій практично вдвічі. У 2013 році ринок зібрав премій на суму $ 5 млрд. а за попередніми підсумками 2009 року - $ 2,5 млрд. Виплати наздогнали доходи, і навіть ті компанії, які були близькі до прибуткової діяльності, сьогодні знаходяться в серйозних мінусах.

Криза чітко окреслив «вузькі місця» ринку і прорахунки менеджменту. Як показала практика, відсутність ретельно продуманих сценарних планів розвитку, застосування стрес-тестування, недорезервування і бездумна політика нарощування частки ринку заради підвищення «віртуальної» капіталізації бізнесу привели до дуже плачевних наслідків для страховиків. «Сьогодні багато компаній не просто втратили у вартості. а деякі змушені були серйозно скоротити масштаби діяльності. Більш катастрофічними наслідки в іншому, а саме - в погіршенні іміджу ринку в очах споживача-клієнта, який відчув на собі зниження якості, різке падіння страхових гарантій та невиплати », - відзначає В'ячеслав Черняховський, голова комісії зі страхування Українського товариства фінансових аналітиків.

Якщо говорити про інвесторів, то український ринок в докризовий період залучав їх насамперед високими темпами зростання. Підкоряючись «гонці за зростанням», багато страховиків намагалися наростити власну інвестпривабливість і в підсумку вигідно продатися. Ті, кому це не вдалося, сьогодні відчувають серйозні фінансові проблеми, а деякі вже перебувають у стадії ліквідації. Що вже говорити, інвестора подібне положення справ навряд чи приваблює. Крім того, навчені досвідом, іноземні власники відчули на собі особливості ведення бізнесу «по-українськи» і в перспективі напевно проведуть роботу над помилками. Пов'язаними, зокрема, з надмірною лояльністю по відношенню до українського менеджменту, що рядив «на авось».

Час розкидати каміння

Як вторять один одному страховики, сьогодні час продавати бізнес, а не купувати його. Як підтвердження - в 2009 році на українському страховому ринку була закрита лише одна операція з придбання активів НАСК «Оранта». Інші потенційні угоди, навіть ті, які були оголошені в пресі, не були доведені до закриття. Аналогічна ситуація і на міжнародних ринках M & A в страховому секторі. За інформацією Ernst & Young, за результатами 2013 року була зафіксована найнижча активність на страховому ринку за останні 10 років. Вперше з 2003 року вона впала нижче 200 операцій за рік в міжнародному масштабі.

У чому причина, і чи зміниться ситуація в найближчі роки? Якщо говорити про Україну, то слабкий інтерес іноземного інвестора до страховому сектору обумовлений низьким рівнем прибутковості українських СК, непрозорістю ринку і серйозним скороченням його обсягів. «Чому багато інвесторів, як українські, так і іноземні, не хочуть йти в український сектор страхування? Якщо ви подивитеся на баланси з міжнародної звітності вітчизняних страховиків, то в останні роки з першої десятки дев'ять компаній були збиткові. Ці цифри бачать потенційні й існуючі інвестори », - відзначає Андрій Перетяжко, перший віце-президент Групи компаній АХА в Україні. За його словами, поки був етап зростання ринків, і існувала можливість здійснювати політику кеш-менеджменту (покриття всіх зобов'язань за рахунок надходять платежів), були потрібні незначні вливання капіталу. Сьогодні для всіх інвесторів актуальне питання, на який керівництво компаній має відповісти в короткостроковій перспективі: коли страховий бізнес зможе стати прибутковим? І як тільки діючі управлінці зможуть відповісти на це питання позитивно, в Україні більш жвавий інтерес до страхових активів почнуть проявляти як іноземні, так і українські інвестори.

Ще один «обтяжливий фактор», який стримує інтерес інвестора, - це невелика місткість ринку. Одні тільки дорогі процедури due-diligence, юридичного супроводу угоди і пр., які сьогодні доходять до мільйона доларів за багатьом компаніям, роблять економічно недоцільним вливання коштів в середній і дрібний страховий бізнес. Саме тому мова йде тільки про компанії рівня топ-10, мають великі обороти.

У числі причин, які зупиняють інвесторів від приходу на український ринок, страхові експерти також називають закритість і непрозорість ринку. «З часу кризи багато компаній перестали оновлювати інформацію навіть на своїх сайтах. Маючи певні проблеми з фінансовою стабільністю, виплатами, вони інформаційно закриваються », - констатує президент Ліги страхових організацій Наталія Гудима. Втім, це не рятує ситуацію. Проблеми все одно виходять на страховий ринок і «б'ють» по його репутації, ще більше посилюючи недовіру до компаній з боку клієнта.

Перспективи M & A

І все ж продажі будуть. «Компаній, які не продалися і хочуть продатися, достатньо. Думаю, ми ще побачимо продаж групи компаній ТАС, «Універсальної» та «АСКА», - переконаний Павло Нельга, голова правління СК «Українська страхова група». При цьому, вважає він, якщо говорити про компанії першої десятки, мова буде йти про покупку компаній, а не їх портфелів чи інших активів. І варто говорити про придбання опціону на покупку 100%-ного контролю протягом трьох-п'яти років. Швидше за все, цей період часу інвестор захоче скооперуватися з колишніми власниками, і протягом якогось часу спільно розвивати бізнес. Попередні власники, як правило, теж зацікавлені в такій моделі, і дуже часто беруть участь в управлінні. Однак згідно з опціоном, через 3-5 років за зрозумілою формулою визначення вартості міноритарна частка викуповується іноземним власником, і він стає одноосібним власником компанії. З компаніями першої двадцятки ситуація може бути дещо інша. У цьому випадку угоди можуть відбуватися існуючими українськими гравцями заради посилення свого положення на ринку (купівля готової клієнтської бази, колективу, що склалася інфраструктури).

На сьогоднішній день інвестори перебувають в очікуванні, відзначає В'ячеслав Черняховський, голова комісії зі страхування Українського товариства фінансових аналітиків. «Вони згорнули всі переговори, і чекаю політичної та економічної визначеності, - говорить він. - Хочеться сподіватися, що до середини року ми зможемо бачити в Україні іноземних інвесторів, які будуть проводити due diligence, підбирати об'єкти для покупки або вкладення значних коштів ». Побічно цю інформацію підтверджують і в компанії Ernst & Young: «На даний момент у нас немає запитів від потенційних інвесторів на проведення процедури due diligence, але є заділи. Сьогодні у нас є мінімум три інвестора, з якими ми перебуваємо в постійному діалозі. Вони чекають, коли гравці, на яких вони вказали, будуть готові до переговорів. Ми ведемо переговори і з інвестиційними банками. Наш офіс покриває ринки Білорусі, Грузії та Казахстану. І там теж спостерігається деяке рух », - розповідає Лариса Марченко, старший менеджер департаменту послуг із супроводу транзакцій Ernst & Young.

Як вважають страхові експерти, врешті-решт всі фінансові інститути будуть глобалізовані і перепродані, а на ринку залишаться тільки великі гравці. «Думаю, що це неминуче майбутнє українського фінансового ринку. Тому що більшість країн Східної Європи розвиваються саме за таким сценарієм. Але поки що українські та іноземні інвестори в більшості своїй не відмовляються ні від банківського, ні від страхового бізнесу », - коментує перспективи Олена Машаро, заступник генерального директора ЗАТ" УАСК АСКА "по аналітичним, актуарних розрахунків, техніці та технології страхування.

Очікування інвестора

Консолідований сильний ринок з позитивним іміджем є набагато більш привабливим для інвестора, ніж розрізнені слабкі гравці з мізерною капіталізацією, проблемами з платоспроможністю, не здатні виконувати взяті на себе зобов'язання перед клієнтами. Таку позицію озвучує генеральний директор СК «ПЗУ Україна страхування життя» Збігнєв Шолига. Однак для того, щоб змінити ситуацію, ринку необхідна, з одного боку, консолідація зусиль (об'єднана робота компаній над вирішенням ринкових проблем), а з іншого - концентрація ринку, що вже знаходиться в більшій мірі в компетенції регулятора.

«Пруденційного нагляду, оцінка операційних ризиків, аналіз платоспроможності компаній - ці питання знаходяться в центрі уваги європейських регуляторів вже давно, тоді як в Україні лише проходить процедура відпрацювання концепції пруденційного нагляду», - відзначає Галина Третьякова, директор департаменту тимчасового адміністрування Держфінпослуг. Раніше не існувало бізнес-процесів за такими категоріями, як управління ліквідністю, платоспроможністю, якістю активів, прибутковістю компанії. Держфінпослуг рухається в напрямку серйозного посилення регулювання ринку, що, в свою чергу, також буде сприяти його концентрації.

Що ж ще хвилює інвестора?

На думку Дмитра Грицути, голови правління СГ ТАС, зараз інвестора цікавить капіталізований бізнес. А якщо на перевірку цікавить його покупки виявляється недокапіталізований, ця величина відразу віднімається від суми угоди. Також компанія повинна мати чітку стратегію розвитку до 2017 року. «Керуючись конкретними цифрами, інвестор хоче розуміти, що навіть якщо на даний момент діяльність не прибуткова, в який період компанія може вийти в прибуток», - зазначає топ-менеджер СГ «ТАС». На його переконання, зараз саме час для підняття ефективності бізнесу. І якщо хтось цього ще не зробив - скористайтеся нагодою видозмінити бізнес-процеси в компанії, централізувати управління, підвищити ефективність. І вже до 2011-2012 років ваш бізнес буде «ласим шматочком» для стратегічного інвестора, який в цей час скоріш за все і почне заходити на український ринок.

Сьогодні завдання топ-менеджменту - створити цивілізовану бізнес-модель, керовану, технологічну, професійну, впевнений Павол Норулак, голова правління СК «Оранта-Життя». Така компанія буде однозначно цікава для існуючого і потенційного інвестора. У той же час, констатує Павол Норулак, досі, з його досвіду роботи на українському ринку, серйозний недолік вітчизняних активів - в «красивому фасаді» (іміджі) компанії, внутрішні бізнес-процеси якої абсолютно не налагоджені. «З таким підходом ви не продасте нічого», - констатує голова правління СК «Оранта-Життя» і радить будувати бізнес, орієнтований не на імідж і дизайн, а на прибуток. Саме такий бізнес сьогодні готові купувати і розвивати іноземні власники. Це твердження абсолютно справедливо і щодо вже придбаних страхових активів. У цьому випадку в число пріоритетів менеджменту входить досягнення синергії між наявними «бізнес-одиницями».

ТОП - 10 найбільших страхових угод в Україні

Вартість *

Подробиці угоди (хто купив, кого купили)

Рік угоди

1.

$ 100 млн.

25% +1 акція НАСК «Оранта» купив казахстанський БТА Банк

2007

2.

$ 88 млн.

Італійська Generali Group вийшла на український ринок, придбавши контрольний пакет акцій СК «Гарант-Авто» та «Гарант-Лайф»

2006

3.

$ 65 млн.

Обійшлися французькій групі АХА і BNP Paribas 50% +1 акція СК «Український страховий альянс» і 99% СК «Веско»

2007

4.

$ 50 млн.

Vienna Insurance Group придбала контроль (62%) над СК «Українська страхова група»

2007

5.

$ 43,5 млн.

45% НАСК «Оранта» викупив український бізнесмен, власник фінансової групи «Дельта» Микола Лагун

2009

6.

$ 10 млн.

PZU SA купила 100% акцій страхової групи "Скайд-Вест»

2005

7.

$ 10 млн.

«Росгосстрах» купив 100% акцій «ІФД-Капітал» (нині - СК «ПРОВІДНА»)

2006

8.

$ 7 млн.

Отримання «Ингосстрахом» контролю над «Остра-Київ». Сьогодні ця компанія відома під брендом «ІНГО Україна»

2004

9.

$ 5 млн.

Австрійська група Uniqa купила 35% акцій СК «Кредо-Класик» з опціоном на довикуп акцій (у 2009 році австрійська частка зросла до 76%)

2005

10.

$ 2 млн.

«ІФД Капітал» (Росія) купила МСК «Надра»

2003

* Оцінки експертів, а також відкрита інформація, що фігурувала в пресі


Катерина Щеглова: Інвестгазета

23 марта 2019 года

Комментариев пока нет!
Ваше имя *
Ваш Email *

Сумма цифр справа: код подтверждения

Популярное:

 • Как получить медицинский полис гражданину Украины (699)
 • Действует ли медицинский полис в другом городе (653)
 • Добровольное медицинское страхование осуществляется за счет (516)
 • Страховой медицинский полис военнослужащих (451)
 • Медицинский полис для граждан Украины (446)
 • Если вовремя не поменял медицинский полис (423)

 • Надавно добавленные материалы:

  Договор страхования жизни и здоровья

  Договор страхования жизни и здоровья - это отличная возможность обеспечить себе дополнительную уверенность в завтрашнем дне. Правильное и внимательное прочтение его перед подписанием снижает риски остаться

  Читать далее

  Как расторгнуть договор страхования

  Вопрос . Как быть, когда договор о страховке оформлен, деньги уплачены, но есть желание расторгнуть соглашение. И вернуть при

  Читать далее

  Лицо заключившее договор страхования

  Статья 985 ГК предусмотрена возможность заключения договора страхования в интересах третьих лиц (застрахованных лиц), но только с их согласия, кроме случаев,

  Читать далее

  Предусмотренное в договоре страхования в

  В соответствии со ст. 7 Закона о пенсионном страховании общеобязательное государственное пенсионное страхование осуществляется, в частности, по принципам:законодательного определения

  Читать далее

  Договор страхования в рф

  ГЛАВНАЯ - ГЛАВА 48. СТРАХОВАНИЕ1. Страхование осуществляется на основании договоров имущественного или личного страхования, заключаемых гражданином или юридическим лицом (страхователем) со.1.

  Читать далее

  Договор страхования в праве

  (Игбаева Г.) ("Арбитражный и гражданский процесс", 2007, N 9) Текст документаГРАЖДАНСКО-ПРАВОВАЯ ХАРАКТЕРИСТИКА ДОГОВОРА СТРАХОВАНИЯИгбаева Г. докторант Санкт-Петербургского университета МВД России, кандидат юридических наук.Договор страхования

  Читать далее

  Договор страхования относится к

  Договоры страхования ответственности относятся к имущественному страхованию. Договор страхования ответственности может быть заключен только в пользу потерпевшего лица (п. 3 ст. 931,

  Читать далее